Jak przygotować ciało do ciąży?

lut 16, 2023 | Ciąża

By:

Pediatra Stachowicz
Jak przygotować ciało do ciąży? Co zrobić krok po kroku, aby przyjąć małe życie i aby ciąża przebiegała jak najlepiej? Co możemy zrobić dla siebie i dla swojego dziecka?

Planowanie ciąży to nie tylko podjęcie decyzji. Warto pomyśleć o swoim ciele oraz o tym co możemy dla niego zrobić – jak je przygotować. W końcu to nasze ciało będzie, lada moment, domkiem dla drugiego życia. To duże wyzwanie, ważna rola do odegrania.

Czas przed ciążą to piękny czas, w którym warto poznać swoje ciało, dowiedzieć się jak najwięcej na temat świadomości swojego ciała. Wiedząc jak pracować ze swoim ciałem można uniknąć wielu problemów związanych, np. z nadmiernym lub obniżonym napięciem mięśni naszego ciała. Każda kobieta na każdym etapie życia może pracować z mięśniami, a w szczególności z mięśniami dna miednicy.

Warto, aby kobiety przed zajściem w ciążę nauczyły się jak aktywować mięśnie dna miednicy oraz jak je rozluźnić. Natomiast kobiety, które uprawiają bardzo dużo sportu mogą mieć problem z rozluźnieniem tychże mięśni i wzmożonym napięciem. Jest to coś czego możemy się nauczyć i wyćwiczyć.

Aktywność fizyczna sprzyjająca przygotowaniu do zajścia w ciążę to ćwiczenia ogólnorozwojowe, niekoniecznie siłowe. Złotym środkiem są spacery, lekki taniec, stretching oraz wszystkie formy aktywności wspierające oddech.

Zapraszam do odsłuchania rozmów z fizjoterapeutką uroginekologiczną, Małgorzatą Jachacz – Łopatą link

oraz z lekarką, specjalistką ginekologii i położnictwa Moniką Hryniewicz-Kapias link

Pod względem zdrowotnym, aby przygotować się do zajścia w ciążę na początek wykonaj komplet badań, które pozwolą stwierdzić, czy należy pochylić się nad czymś szczególnie. Oto zestaw badań do wykonania zalecany przed ciążą:

– TSH

– FT4

– anty-TPO

– anty-TG

– anty-Toksoplasma IgG

– cytologia

Przed zajściem w ciąże bardzo ważna jest również suplementacja witaminami oraz kwasem foliowym. Na rynku istnieje wiele bogatych preparatów zawierających odpowiednią dawkę kwasu foliowego, witaminy D oraz innych bardzo ważnych witamin. Suplementację należy stosować minimum 3 miesiące przed zajściem w ciążę.

Kolejną bardzo ważną kwestią jest zdrowe odżywianie oraz zdrowy tryb życia bez złych nawyków takich jak, np. palenie papierosów.

Zaszłaś w nieplanowaną ciążę i nie przeszłaś przez szereg przygotowań?

Nie martw się, twój organizm z pewnością da ci znać czego potrzebuje i z dużym prawdopodobieństwem sięgniesz właśnie po te produkty, aby uzupełnić ewentualne niedobory.

A kiedy udać się do lekarza ginekologa? Najlepiej jak najszybciej, a to z uwagi na rozwijające się w 5-6 tygodniu ciąży serduszko dziecka. W tym okresie należy szczególnie uważać na siebie, aby np. nie zachorować.

Chcesz porozmawiać z pediatrą?

Pediatra Stachowicz udziela porad online dla zdrowia Twojego Dziecka.