Covid 19

paź 19, 2022 | Blog

By:

Pediatra Stachowicz

Chcesz porozmawiać z pediatrą?

Pediatra Stachowicz udziela porad online dla zdrowia Twojego Dziecka.

Fakty

Czym jest koronawirus?

Koronawirusy są dużą rodziną wirusów, które mogą powodować choroby ludzi i zwierząt. U ludzi znanych jest kilka koronawirusów. Powodują one infekcje oddechowe począwszy od zwykłych przeziębień do poważniejszych chorób takich jak MERS  (Middle East Respiratory Syndrome) czy SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome). Ujawniony ostatnio koronawirus powoduje chorobę COVID-19.

v28/03/2020

Czym jest COVID-19?

COVID-19 jest chorobą zakaźną powodowaną przez ujawniony ostatnim czasem koronawirus.  Ten nowy wirus i choroba nie były znane przed wybuchem epidemii w Wuhan, Chiny, w grudniu 2019r. 

v28/03/2020

Jakie są symptomy COVID-19?

Do najczęstszych symptomów COVID-19 należą gorączka, zmęczenie i suchy kaszel. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać bóle, mieć przekrwione błony śluzowe nosa, ból gardła lub biegunkę. Objawy te są zwykle łagodne i zaczynają się stopniowo. Niektóre osoby zarażają się, ale nie rozwijają żadnych objawów i nie czują się źle. Większość ludzi (około 80%) dochodzi do siebie po chorobie bez konieczności specjalnego leczenia.

Około 1 na 6 osób, które zachorują na COVID-19, poważnie choruje i ma trudności z oddychaniem. Osoby starsze i osoby z problemami zdrowotnymi, takimi jak wysokie ciśnienie krwi, problemy z sercem lub cukrzyca, mogą mieć poważniejszy przebieg choroby. Osoby z gorączką, kaszlem i trudnościami w oddychaniu powinny zwrócić się o pomoc medyczną.

v28/03/2020

Jak rozprzestrzenia się COVID-19?

Ludzie mogą zarazić się COVID-19 od innych osób, które mają wirusa. Choroba może rozprzestrzeniać się między ludźmi drogą kropelkową z nosa lub ust, które rozprzestrzeniają się, gdy osoba z COVID-19 kaszle lub wydycha powietrze. Kropelki te lądują na przedmiotach i powierzchniach wokół chorego. Inne osoby mogą zarazić się COVID-19 dotykając tych przedmiotów lub powierzchni, a następnie dotykając oczu, nosa lub ust.

Można również zarazić się COVID-19 przebywając w kontakcie z osobą z COVID-19, która kaszle, ale również będąc w pobliżu (mniej niż 90 cm) przez okres 15 minut (wtedy oddychamy tym samym powietrzem w którym unosi się wirus). Dlatego ważne jest, aby przebywać w odległości większej niż 1 metr (a najlepiej 2 metry) od osoby chorej.

Może też się rozprzestrzeniać przez inne płyny ustrojowe, krew i kał.

WHO nadal analizuje trwające badania nad sposobem rozprzestrzeniania się COVID-19 i będzie udostępniać zaktualizowane wyniki.

v28/03/2020

COVID-19 N I E jest jak grypa

SARS-CoV-2 powoduje chorobę, która rzeczywiście ma objawy grypopodobne, takie jak bóle, gorączka i kaszel. Podobnie, zarówno COVID-19, jak i grypa mogą być łagodne, ciężkie lub, w rzadkich przypadkach, śmiertelne. Oba mogą również prowadzić do zapalenia płuc.

Ogólny profil COVID-19 jest jednak poważniejszy. Szacunki są różne, ale śmiertelność wydaje się wynosić od około 1% do 4%.

Chociaż naukowcy opracowują dopiero dokładny wskaźnik umieralności, prawdopodobnie będzie on wielokrotnie wyższy niż w przypadku grypy sezonowej.

v28/03/2020

Co mogę zrobić aby uchronić się przed zakażeniem i nie rozprzestrzeniać choroby?

Środki ochrony dla każdego

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat  COVID-19, dostępnymi na stronie internetowej WHO oraz za pośrednictwem Ministerstwa Zdrowia czy SANEPID / GIS (lokalnego urzędu zdrowia). Władzom w Chinach i niektórych innych krajach udało się spowolnić lub powstrzymać wybuchy epidemii. Sytuacja jest jednak nieprzewidywalna, dlatego regularnie sprawdzaj najnowsze informacje.

Możesz zmniejszyć ryzyko zarażenia lub rozprzestrzeniania się COVID-19, stosując kilka prostych środków ostrożności:

 • Regularnie i dokładnie myj ręce środkiem na bazie alkoholu lub wodą z mydłem.
  Dlaczego? Mycie rąk mydłem i wodą lub środkiem na bazie alkoholu zabija wirusy, które mogą znajdować się na twoich rękach.
 • Zachowaj co najmniej 1 metr odległości od siebie i każdego, kto kaszle lub kicha.
  Dlaczego? Kiedy ktoś kaszle lub kicha, rozpyla małe kropelki płynu z nosa lub ust, które mogą zawierać wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, możesz oddychać kroplami, w tym wirusem COVID-19, jeśli osoba kaszląca ma chorobę.
 • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust.
  Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni i mogą zbierać wirusy. Zanieczyszczone ręce mogą przenieść wirusa do oczu, nosa lub ust. Stamtąd wirus może dostać się do twojego ciała i spowodować zachorowanie.
 • Upewnij się, że ty i ludzie wokół ciebie przestrzegacie higieny dróg oddechowych. Oznacza to zakrycie ust i nosa zgiętym łokciem lub chusteczką podczas kaszlu lub kichania. Następnie natychmiast wyrzuć zużytą chusteczkę.
  Dlaczego? Kropelki rozprzestrzeniają wirusa. Przestrzegając zasad higieny układu oddechowego, chronisz ludzi wokół siebie przed wirusami, takimi jak przeziębienie, grypa i COVID-19.
 • Zostań w domu, jeśli źle się poczujesz. Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności w oddychaniu, zwróć się o pomoc lekarską ALE wcześniej zadzwoń. Postępuj zgodnie ze wskazówkami GIS / SANEPID (lokalnego urzędu zdrowia).
  Dlaczego? Władze krajowe i lokalne będą miały najbardziej aktualne informacje na temat sytuacji w Twojej okolicy. Zadzwoń z wyprzedzeniem, aby Twój lekarz mógł szybko skierować Cię do właściwej placówki medycznej. To również ochroni Cię i pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusów i innych infekcji.
 • Bądź na bieżąco z najnowszymi hotspotami COVID-19 (miasta lub obszary lokalne, w których rozpowszechnia się COVID-19). Jeśli to możliwe, unikaj podróżowania do miejsc – szczególnie jeśli jesteś osobą starszą lub masz cukrzycę, chorobę serca lub płuc.
  Dlaczego? Masz większą szansę na zarażenie COVID-19 w jednym z tych obszarów.

v28/03/2020

 

Informacje pochodzą z www.mp.pl i WHO (www.who.int), inne źródła Medycyny Opartej na Dowodach Naukowych (Evidence Based Medicine).

Mity

dzieci nie mogą zachorować na COVID-19 lub MUSISZ PRZEBYWAĆ Z KIMŚ PRZEZ 10 MINUT, ABY SIĘ ZAKAZIĆ WIRUSEM

Wszystkie grupy wiekowe mogą zostać zainfekowane, tzn. być nosicielami wirusa. Jak dotąd większość przypadków zachorowań dotyczyła dorosłych, ale dzieci rówież nie mają odporności.

Dzieci stanowią poniżej 1% zachorowań. Podobnie jak w grupie dorosłych, chłopcy chorują częściej niż dziewczynki.

Dzieci z chorobami towarzyszącymi (cukrzyca, nowotwór, choroby serca) mogą rozwinąć powikłania – ostry zespół niewydolności oddechowej (ARDS).

Im dłużej ktoś przebywa z zarażoną osobą, tym większe jest prawdopodobieństwo, że zarazi się wirusem, ale nadal można się zarazić w mniej niż 10 minut (jeśli zarażony kichnie, kaszlnie).

v28/03/2020

COVID-19 może przetrwać miesiąc na powierzchniach (PACZKI Z CHIN MOGĄ PRZENOSIĆ KORONAWIRUSA)

Badania wskazują, że koronawirus potrafi przetrwać:

 • 3 godziny w kroplach śliny zawieszonych w powietrzu,
 • 24 godziny na powierzchniach papierowych,
 • 48 – 72 godzin na powierzchniach plastikowych.

Na podstawie wcześniejszych badań nad podobnymi koronawirusami, w tym tymi, które powodują SARS i MERS i są podobne do SARS-CoV-2, naukowcy uważają, że wirus nie może przetrwać na listach lub paczkach przez dłuższy czas.

Ze względu na słabą przeżywalność koronawirusów na powierzchni istnieje prawdopodobieństwo bardzo niskiego ryzyka rozprzestrzeniania się z produktów lub opakowań wysyłanych przez kilka dni lub tygodni w temperaturze otoczenia.

v28/03/2020

regularne picie wody zatrzyma wirusa (picie alkoholu zabija wirusa)

Wirus przedostaje się do organizmu przez śluzówki i picie wody nie może go zatrzymać. Wirus ma ponadto zdolność do rozwoju w przewodzie pokarmowym, więc picie wody przetransportuje go do przewodu pokarmowego, ale nie usuwa / wypłukuje wirusa.

Alkohol “zabija” wirusa, ale tylko przy dezynfekcji rąk i powierzchni. Spożywanie alkoholu nie chroni nas przed infekcją.

v28/03/2020

wstrzymaj oddech na 30 sekund żeby sprawdzić czy jesteś zarażony lub PŁUKANIE NOSA ROZTWOREM SOLI CHRONI PRZED KORONAWIRUSEM

U 67% ludzi bezobjawowych wykryto zmiany zapalne w płucach spowodowane obecnością koronawirusa. Taki test (wstrzymywanie oddechu) jest nieprzydatny i o niczym nie świadczy.

Nie ma dowodów na to, że płukanie nosa solanką chroni przed infekcjami dróg oddechowych. Niektóre badania sugerują, że ta technika może zmniejszyć objawy ostrych infekcji górnych dróg oddechowych, ale naukowcy nie dowiedli, że może zmniejszyć ryzyko infekcji.

v28/03/2020

psy i koty przenoszą koronowirusa

Obecnie niewiele jest dowodów na to, że SARS-CoV-2 może zarażać koty i psy. Jednakże w Hongkongu pies, którego właściciel miał COVID-19, zaraził się. Pies nie wykazywał żadnych objawów.

Naukowcy debatują o znaczeniu tego przypadku dla epidemii. Na przykład prof. Jonathan Ball, profesor wirusologii molekularnej na Uniwersytecie Nottingham w Wielkiej Brytanii, mówi:

„Musimy odróżnić prawdziwą infekcję od wykrycia obecności wirusa. Nadal uważam, że jest wątpliwe, czy ma to znaczenie dla wybuchu epidemii wśród ludzi, ponieważ większość globalnych epidemii spowodowana jest przenoszeniem się z ludzi na ludzi .”

Kontynuuje: „Musimy dowiedzieć się więcej, ale nie musimy wpadać w panikę – wątpię, że COVID19 może się przenieść na innego psa lub człowieka z powodu niskiego poziomu wirusa. Prawdziwym motorem wybuchu są ludzie.”

v28/03/2020

ANTYBIOTYKI czy suszarki do rąk zabijają koronawirusa

Antybiotyki zabijają bakterie, nie działają na wirusy. 

Suszarki do rąk również nie zabijają koronawirusa. Najlepszym sposobem na ochronę siebie i innych przed wirusem jest umycie rąk mydłem i wodą lub środkiem odkażającym na bazie alkoholu.

v28/03/2020

ŚRODKI ZE SREBREM UODPORNIAJĄ NA KORONAWIRUSA

Czy srebro ma być bronią na koronawirusa i może go wyeliminować nawet w dwanaście godzin? Oszuści nie tracą czasu żeby zarobić na naszym strachu. W rzeczywistości ekspozycja na srebro koloidalne może być toksyczna.

 

v04/04/2020

SUPLEMENTACJA WITAMINAMI OCHRONI PRZED ZAKAŻENIEM

Suplementy diety takie jak tran, cynk lub witaminy NIE mogą ochronić przed zachorowaniem na koronawirusa. Należy suplementować witaminę D czy cynk, ale jedynie w dawkach skonsultowanych z Waszym lekarzem. Przedawkowanie ich może być niebezpieczne.

v04/04/2020

INHALACJE Z NAPARU SKÓREK POMARAŃCZY LUB ZIÓŁ WYLECZĄ KORONAWIRUSA

Inhalacje z mieszanek ziół mogą być dobre, ale nie nad garnkiem wrzącej wody. Takie praktyki nie pomogą wyleczyć się z koronawirusa. Dodatkowo, poparzymy sobie śluzówki nosa.

v04/04/2020

Informacje pochodzą z www.mp.pl i WHO (www.who.int), inne źródła Medycyny Opartej na Dowodach Naukowych (Evidence Based Medicine).