Grypa i RSV – jak to działa?

sty 9, 2023 | Blog, Noworodek, Przedszkolak

By:

Pediatra Stachowicz

Szaleją w najlepsze. Wirusy grypy. Skąd się wzięły i jak działają, jak się zarażają nimi dzieci? Dlaczego jest ich teraz tak dużo i są tak niebezpieczne. Dla kogo są największym zagrożeniem?

Skąd się biorą wirusy?

Wirusy grypy to drobne cząsteczki, które są w stanie wywoływać zakażenia u ludzi, zwierząt i ptaków. Są one zdolne do mutacji, co oznacza, że mogą ulegać zmianom i przyjmować nowe formy. Dlatego też, pomimo że istnieje wiele dostępnych szczepionek, wirusy grypy wciąż stanowią poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Obecnie istnieje kilka grup wirusów grypy. Są one podzielone na typ A, B i C. Wirusy typu A są najbardziej zaraźliwe i mogą wywołać poważne zakażenia u ludzi. Wirusy typu B i C są zwykle mniej niebezpieczne i nie są tak zaraźliwe.

Wirusy grypy mogą powodować objawy takie jak gorączka, ból głowy, dreszcze, kaszel, ból mięśni i ogólne złe samopoczucie. W niektórych przypadkach może dojść do poważnych powikłań, takich jak zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego lub zapalenie mózgu.

Grypa jest jednym z najczęstszych i najbardziej niebezpiecznych schorzeń wśród dzieci. Jest to wirusowa infekcja układu oddechowego, która może być szczególnie niebezpieczna u małych dzieci i niemowląt.

Co należy wiedzieć o grypie u dzieci?

Grypa jest wywoływana przez wirusy grypy, które są zwykle przenoszone drogą kropelkową, czyli gdy ktoś zakażony kicha lub kaszle. Mogą również zostać przeniesione poprzez dotyk powierzchni lub przedmiotów. Objawy grypy u dzieci obejmują gorączkę, dreszcze, bóle mięśni i stawów, bóle głowy, kaszel, ból gardła, zmęczenie i brak apetytu. Niektóre dzieci mogą także doświadczać bólu oczu, nosa lub ust. Objawy mogą trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni.

Aby zapobiec grypie u dzieci, należy stosować się do podstawowych zasad higieny, takich jak mycie rąk i unikanie dotykania twarzy. Ponadto, warto rozważyć szczepienie przeciwko grypie dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 18 lat. Szczepienie może zmniejszyć ryzyko zachorowania i poważnych powikłań związanych z grypą. Jeśli twoje dziecko zachoruje na grypę, ważne jest, aby zachować szczególną ostrożność.

Zaleca się, aby dziecko siedziało w domu przez co najmniej 24 godziny po ustaniu objawów. Podczas tego czasu należy dostarczyć mu odpowiednią ilość odpoczynku i unikać kontaktu z innymi ludźmi, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Ważne jest także, aby dziecko piło dużo płynów i spożywało zdrowe posiłki.

Grypa jest niebezpieczną i zaraźliwą infekcją, która może mieć poważne konsekwencje zdrowotne u dzieci. Z tego powodu ważne jest, aby zapobiegać zachorowaniu i zachować ostrożność, jeśli dziecko już zachoruje. Najlepszym sposobem na zapobieganie grypie u dzieci jest szczepienie oraz stosowanie się do podstawowych zasad higieny.

Grypa RSV

Grypa RSV, znana również jako respiratorowe wirusowe zapalenie oskrzeli, to jedna z najczęstszych infekcji wywołanych przez wirusy u dzieci i niemowląt. Jest to wirus przenoszony drogą kropelkową i jest odpowiedzialny za poważne zakażenia układu oddechowego, zwłaszcza u niemowląt i małych dzieci.

Wirus RSV może być niebezpieczny dla małych dzieci, które mają słabszy układ odpornościowy i mogą cierpieć na poważniejsze objawy lub powikłania. U dorosłych choroba ta może przejść bezobjawowo lub objawiać się jako zwykła infekcja górnych dróg oddechowych. Choroba powodowana przez RSV jest często mylona z grypą, ponieważ występują podobne objawy, takie jak kaszel, gorączka i ból gardła.

Jednak istnieją również inne objawy, które mogą ułatwić rozpoznanie RSV, w tym duszność, katar, kichanie i bóle mięśni. Dzieci z RSV mogą również doświadczać bardziej poważnych objawów, takich jak utrata apetytu, apatia, biegunka, wymioty i obrzęki. Chociaż RSV może wywoływać poważne objawy, leczenie jest zwykle ograniczone do objawowego leczenia i monitorowania pacjenta. Lekarze często zalecają przyjmowanie płynów, stosowanie leków przeciwgorączkowych i środków przeciwbólowych oraz przestrzeganie odpoczynku.

Lekarze czasami zalecają również stosowanie antybiotyków, jeśli występuje dodatkowa infekcja bakteryjna. Aby uniknąć zakażenia RSV, ważne jest, aby dzieci znajdujące się w grupie wysokiego ryzyka, takiej jak niemowlęta i małe dzieci, były szczególnie dobrze chronione. Ważne jest, aby unikać kontaktu z osobami chorymi na RSV i trzymać się z dala od zatłoczonych miejsc.

Regularne mycie rąk i noszenie maseczek ochronnych przy kontakcie z osobami chorymi może również pomóc w zapobieganiu zakażeniom.

Chcesz porozmawiać z pediatrą?

Pediatra Stachowicz udziela porad online dla zdrowia Twojego Dziecka.