Żywienie mamy w czasie karmienia piersią

lis 3, 2022 | Blog, Ciąża, Noworodek, Przedszkolak

By:

Pediatra Stachowicz

O jedzeniu dzieci i rozszerzaniu diety należy zacząć od początku, czyli od żywienia się mamy w czasie karmienia piersią. Co zaleca się mamom karmiącym, co mogą jeść a czego nie? 

Uwaga, to będzie coś! Mamom zalecane jest wszystko, najważniejsze by ich dieta była urozmaicona. 

W pierwszych dniach po porodzie dieta powinna być lekkostrawna, ponieważ tego wymaga ciało. To ważne, aby te kilka dni w diecie nie było ciężkostrawnych produktów. Natomiast później dieta powinna być jak u „normalnego” człowieka, czyli bogata w owoce, warzywa, przede wszystkim, zboża z niskiego przemiału, mięso, mleko no i tłuszcze, których w diecie nie jest za dużo, a których mamy niestety unikają, a nie powinny.

Dlaczego mama, która karmi powinna jeść ryby?

Dobre tłuszcze dla karmiącej mamy to te tak zwane niezbędnie nasycone kwasy tłuszczowe, które wpływają na jakość mleka mamy. Te kwasy tłuszczowe znajdują się w produktach roślinnych, olejach, ale przede wszystkim w rybach. Ryb w diecie Polaków jest niestety mało dlatego dla mamy, która nie je ryb, to ważne aby te tłuszcze suplementowała, np kwasy DHA. Mamy w pierwszych miesiącach życia dziecka boją się ryb, boją się że dziecko źle zareaguje i będzie miało problem. Obawa jest zupełnie niepotrzebna. Nie powinny się bać, szczególnie jeśli w ciąży  mama jadła ryby oraz sama nie jest uczulona, nie ma alergii. Jak najbardziej w jej diecie ryby powinny się znaleźć. Są bardzo dobrym źródłem białka pochodzenia zwierzęcego, ale też innych, ważnych składników między innymi jodu, którego w diecie również nam brakuje.

Czy mamy karmiące mogą jeść smażone rzeczy?

Mogą. Należy pamiętać, że smażenie jest obróbką cieplną, która jest ciężko strawna. Ważne jest więc, aby ta obróbka była przeprowadzona prawidłowo. Kiedy coś smażymy, to na dobrze rozgrzanym tłuszczu, nigdy nie spalonym. 

Smażenie nie jest przeciwwskazaniem dla mam karmiących piersią i nie powoduje też że mleko jest ciężkostrawne. Podobnie strączki, których mamy również się boją. Owszem mają one cukry, które w naszym układzie pokarmowym nie są trawione i przechodzą do jelita grubego i rzeczywiście mikroorganizmy rozkładają je z wytworzeniem dużej ilości gazów, ale te gazy ma mama, a nie dziecko. Także tego również się nie ma co bać. Strączki i kapustne w diecie mamy powinny się znaleźć. Oczywiście w pierwszych dniach po porodzie należy ich raczej unikać, jednak tylko ze względu na mamę, której brzuch powinien odpocząć. 

Nie ma co katować się dietą niepotrzebnie. Często mamy narzucają sobie dietę, ponieważ uważają, że objawy u dziecka są ściśle związane z ich dietą. W przypadku problemów, objawów u dziecka, dieta sensowna to tylko ta z wykluczeniem pełnym podejrzewanego produktu, do sprawdzenia po dwóch tygodniach. Jeżeli okaże się, że to nie to, szkoda zdrowia mamy. Dlaczego? Ponieważ dieta eliminacyjna potrafi być uboga, przez co może źle wpływać na zdrowie mamy i na jakość pokarmu. 

Jak działa dieta eliminacyjna? 

Diety eliminacyjne są często narzucane nie przez lekarza, a przez samą mamę, która gdzieś wyczytała, że powinna ją stosować, ponieważ dziecko płacze, albo ma wypryski, które często okazują się potówką. Mamy przechodzą na dietę eliminacyjną, bardzo restrykcyjną, często na dłużej niż dwa tygodnie. Po czasie, kiedy przychodzą do mojego gabinetu są zdziwione, że pytam, czym zastępują pokarm, który wyeliminowały. Jedno to eliminacja alergenu dziecka, a drugie to suplementacja niedoborów, np. wapnia w przypadku eliminacji produktów mlecznych. Dietę eliminacyjną zawsze należy konsultować z lekarzem. Zdrowa dieta to dieta zbilansowana, należy ją ułożyć pod okiem dietetyka, aby wiedzieć czym zastąpić dany produkt. Zbilansowana dieta jest bezpieczna i dla dziecka i dla mamy. Nie może w niej brakować żadnych składników. 

Podcast: https://open.spotify.com/episode/0uOLz6NSgiYyii1dXugxEY?si=2ca77f4906c54195

Kiedy wprowadzać nowy produkt do diety karmiącej mamy?

To ważne, aby pamiętać, że układ pokarmowy dziecka dojrzewa i warto go sprawdzić robiąc prowokację. Wprowadzić produkt ponownie i obserwować reakcję małego organizmu. Jeśli nic się nie dzieje, można śmiało wracać do jedzenia wyeliminowanego produktu. Efekt diety możemy sprawdzić już po trzech tygodniach, ponieważ w tym czasie dochodzi do wymiany białek i możemy ocenić czy to wyeliminowany produkt ma wpływ na zdrowie dziecka, czy nie. Jeśli u dziecka nie ma poprawy, należy sprawdzać kolejne przyczyny. Jeśli chodzi o samą prowokację, zawsze zalecam, że warto przeprowadzić ją pod okiem lekarza. 

Jakich produktów karmiąca mama nie powinna jeść? 

Oczywiście alkoholu i wszystkich ogólnie niezdrowych produktów, jednak to co może być ciekawostką, to…kambucha, coraz bardziej popularna japońska herbata. Nie jest ona zalecana mamą, które karmią, ponieważ działa mocno oczyszczająco, a jeżeli oczyszcza organizm mamy, to oczyszcza również mleko. 

 

Jeśli masz pytania o dietę dziecka, zapraszam na konsultację. Umów się na wizytę na www.telepediatra.pl
Po więcej wiedzy medycznej zapraszam na kanał PediatraStachowicz na YouTube oraz @pediatrastachowicz na Facebook i Instagram.

Chcesz porozmawiać z pediatrą?

Pediatra Stachowicz udziela porad online dla zdrowia Twojego Dziecka.